Staff

Senior Leadership Team

Headmistress - Vania Adams, BA, PGCE , MA

Deputy Head - Jonny Gilbert, BA ( Cantab), MA (Cantab)

Head of Safeguarding - Stephen Womersley, BA (Hons) PGCE

Upper School Leader - Charlotte Doherty, BSc (Hons),  GTP

Lower School Leader - Gina Gent, BA (Hons), PGCE

Head of Nursery Schools -  Gabriella Emery, BA, Mont Dip

Head of Behaviour Management - Antoinette McQuaid, B Ed, MA

SENCo - Pollyanna MacLachlan, BA (Hons), PGCE.

Leadership Team

Senior Leadership Team: Sitting (Left to Right): Mr Gilbert, Mrs Adams, Miss Antoinette,

Standing (Left to Right): Mrs Charlotte, Mrs Gina, Miss Pollyanna, Mr Stephen.

Administration Team

Admissions -  Glenis Clark

Administrator -  Lizzie Aldridge

 

IT Technician - Graeme Young

Premises -  Colin Bergamin

Class Teachers

Upper School Teacher, Upper School Leader and Head of Maths - Charlotte Doherty
Upper School Teacher, Head Of Behaviour Management - Antoinette McQuaid
Upper School Teacher, Head of Safeguarding - Stephen Womersley
Upper School Teacher, Head of English -  Amy Fraser
Upper School Teachers:

  • Christine Zydlo
  • Chloe Abbott
  • Sayaka Mikoshiba
  • Ricki Hamilton
  • Rachel Wood
  • Emma Bloom
  • Matthew Everitt

Lower School Teacher, Lower School Leader -  Gina Gent
Lower School Teachers:

  • Olga Krizek
  • Theresa Kemball
  • Emma Smitham
  • Alys Gould
  • Kelda Hunter
  • Lydia Loxton
  • Clare Lloyd
Upper School
Upper School Teaching Staff
Lower School
Lower School Teaching Staff
Specialist Teachers

English, EFL - Fiona Collingwood
English - Joanna Britland
English, TA - Melanie Parrish
English, Maths - Louise Gilmartin
Speech and Language - Bridget Fleming
English 1:1 - Jude Rowan
Maths, Administration - Julia Clacher
Maths - Helen Parker
Maths - Alex Leithes
Maths 1:1 - Olivia Hill
Head of Art - Susie Prus
Art - Bayly Shelton
Head of Music - Katie Woodward
Music - Gunther Kuermayr
Head of French - Annalies Gabriels

Sport

Head of Sport - Chris Southey
Deputy Head of Sport - Peter Clark
Sport and Science Teacher - Francis Ennison

Sport Teachers:

  • Allana Ashmeil
  • Maria Daley ( Netball)
  • Paul Michael Daley
  • Ja’tila Reavill-Blake
Support Staff

Teaching Assistants:

  • Katie Way
  • Kim Osmond
  • Angela Reekie
  • Claudette John
  • Sarah Marshall-Lee
  • Simon Attwood
  • Doreen Vincent
  • Julie Kavanagh

Playground Assistant - Maxine McCurbin
Playground Assistant - Julie James

 

 

  • Sharon Fellowes
  • Julie Turton
  • Karen Proudian
  • Rachel Fuller
  • Marlo Kinnear
  • Gemma Mason
  • Rachel Selby

 

 

Version 2
Nursery Staff

Head of Nursery Schools - Gabriella Emery
Nursery Manager, Wandsworth - Luci Ducker
Nursery Manager, Keswick - Lisa Christou
Forest School Leader - Kerry Horgan
Forest School Leader - Jacqui MacColl
Nursery Teacher - Natalia Possauner
Nursery Teacher - Justyna Sierant
Nursery Teacher - Erika Danisova
Nursery Teacher - Andrea Maurey
Nursery Teacher - Lyndsey Bryant
Nursery Teacher - Lydia Berg
Nursery Teacher - Petrina Stancu

1 – 2